Czy wiesz, że średnio co 98 minut powstaje nowe angielskie słowo? Zaskakujące, prawda? Dziś opowiem Ci o dwóch słowach, które – choć istnieją już jakiś czas – dla wielu z nas są nowością. Odpowiem także na pytanie z nagłówka – co ma wspólnego kot, łowienie ryb i media społecznościowe. Zapraszam!
Wszystko zaczęło się kilka dni temu, kiedy to zmarznięta usiadłam przed telewizorem. Opatulona kocem nie miałam ochoty na nic ambitnego, a jednocześnie chciałam posłuchać czegoś w oryginale. Ku mojemu zaskoczeniu na platformach filmowych pojawiły się nowe komedie romantyczne ze świąteczną nutą – dzwonki sań, śnieg, czerwone ubrania, takie bożonarodzeniowe klimaty 🙂 Włączyłam więc jedną z nowości i bardzo się ucieszyłam, gdyż już praktycznie na samym początku filmu pojawiło się słowo, które zainspirowało mnie do napisania tego krótkiego artykułu – catfishing.
CATFISHING
Słowo „catfish” istnieje w języku angielskim już od dawna i koniecznie musisz je znać, jeśli lubisz łowić ryby. Catfish to „sum”, ryba, którą można złowić na przykład w polskich rzekach. Ale nie o tym znaczeniu chciałabym Ci teraz opowiedzieć.
Catfish to także osoba, która tworzy w internecie fałszywą tożsamość i szczególnie dotyczy to mediów społecznościowych. To ktoś, kto podaje się za kogoś innego, kto używa nieprawdziwego imienia, nazwiska czy wykorzystuje na przykład zdjęcia innych osób i podaje jako własne.
„Are you sure he’s not a catfish?” – tak można byłoby użyć tego słowa jako rzeczownika.
Catfish to także czasownik, który oznacza oszukiwać kogoś w internecie (np. na portalach randkowych) w celu „zwabienia” drugiej osoby.
„Man, she catfished me”, mógłby powiedzieć mężczyzna oszukany przez kobietę w internecie, gdy ta użyła na przykład nieprawdziwego zdjęcia na Facebooku czy Tinderze.
Jak widzisz, „catfish” to rzeczownik i czasownik. Wydaje się, że słowo jest dość nowe w języku i nie każdy się z nim spotkał, na próżno szukać go w podręcznikach kursowych. Jednak okazuje się, że funkcjonuje już od 2010 roku, od filmu dokumentalnego „Catfish”, który możesz w całości obejrzeć w serwisie YouTube.
A czym jest kittenfishing? Czy też ma coś wspólnego z oszukiwaniem ludzi w mediach społecznościowych?
Owszem! „Kittenfish” to także podawanie nieprawdziwych informacji na swój temat, jednak polega na tym, by pokazać się w lepszym świetle, jako osobę piękniejszą, bogatszą, z lepszą pracą, wakacjami i perspektywami na życie niż to się ma w rzeczywistości. To takie przekłamywanie własnego wizerunku, by zyskać w oczach innych. Nie podszywasz się pod innych, jak ma to miejsce przy „catfishing”, ale starasz się zmienić swój wizerunek na lepszy, ciekawszy – używasz więc wyretuszowanych zdjęć z przeszłości, by zakryć mankamenty teraźniejszości, kopiujesz listę książek, które rzekomo przeczytałeś i pokazujesz siebie w samych superlatywach, nawet jeśli nie są one prawdą.
W filmie, o którym Ci na początku wspomniałam, główna bohaterka używała dość często słowa „catfishing”, gdy opisywała sytuację, która ją spotkała. Myślę, że słowa „catfishing” oraz „kittenfishing” warto zapamiętać. Media społecznościowe i portale randkowe są częścią życia i niestety niemal każdy z nas spotkał się – albo spotka – z przekłamywaniem rzeczywistości i udawaniem tożsamości przez innych. Warto więc wiedzieć, jak takie zjawiska po angielsku nazwać.